5 faktów o marnowaniu żywności

5 faktów o marnowaniu żywności

11Sty
Paulina Szady

Jakiś czas temu byłam jednym z ekspertów podczas XIII Sejmiku Ekologicznego Powiatu Dębickiego „Włącz myślenie, szanuj jedzenie”.

To spotkanie wywarło na mnie ogromne wrażenie! Byłam zszokowana niektórymi danymi!

Dietetyk Rzeszów Paulina Szady

Dlatego dziś stworzyłam dla Was ranking zaskakujących informacji o marnowaniu żywności. 3, 2, 1, start! 🙂

1. Na całym świecie marnuje się rocznie 1,3 mld ton żywności rocznie, co daje CO ROKU (!) taką ilość żywności, jaka pozwoliłaby na wyżywienie wszystkich Polaków przez najbliższe 66 lat.

2. 88 milionów ton z powyższej sumy jest marnowane na terenie Unii Europejskiej.

3. W Polsce wyrzucamy najczęściej pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%), warzywa (37%).

4. Szacuje się, że Polacy wyrzucają rocznie 9 milionów ton jedzenia. 9 MILIONÓW TON! Co gorsze, powyższe dane pochodzą z roku 2006. Niestety nie mamy bardziej aktualnych danych, ale możemy z pewnością stwierdzić, że przez te kilkanaście lat ilość marnowanej żywności uległa znacznemu zwiększeniu. 

5. Z jednego z zakładów zbiorowego żywienia z okolic Dębicy (całodobowe żywienie dla ok. 500 osób) odbierane jest co roku ponad 50 ton odpadów żywnościowych.

 

Zainteresowanym polecam zapoznanie się z Raportem Polskich Banków Żywności: https://bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2018/10/Przewodnik-do-Raportu_FPBZ_-Nie-marnuj-jedzenia-2018.pdf

 

A na koniec BONUS! 😉 Do posłuchania Świąteczna audycja Radia Via, podczas której odpowiadałam na pytania (między innymi): jak zminimalizować marnowanie żywności. 
Miłego odsłuchu! 🙂

 

Część pierwsza:

Część druga:

Paulina Szady

Dietetyk Rzeszów

http://pszdrowie.pl

Wróć na górę