Na czym polega analiza składu ciała?

Na czym polega analiza składu ciała?

Bioimpedancja elektryczna (BIA – Bioelectrical Impedance Analysis) to metoda analizy składu ciała, w której używa się prądu. W badaniu tym wykorzystuje się fakt, że poszczególne tkanki organizmu zawierają mniej lub więcej wody i w związku z tym w różnym stopniu przewodzą elektryczność. W czasie badania mierzona jest ilość tkanki mięśniowej, tłuszczowej, tkanki wisceralnej (tkanki tłuszczowej okalającej narządy wewnętrzne), całkowita zawartość wody w organizmie, masa kości, tempo przemiany materii i oczywiście całkowita masa ciała.

Przebieg
badania

Aby dokonać pomiaru, pacjent staje na wadze (bosymi stopami!), która zawiera elektrody. Następnie urządzenie wysyła do organizmu słabe impulsy prądu. Natężenie jest tak małe, że nie są one zupełnie niewyczuwalne. Dlatego też analiza składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej jest nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna*.

Za pomocą 8 czujników zbierających pomiary z dłoni i stóp jednocześnie, mierzy się impedancję, czyli oporność tkanek organizmu na prąd. Przez tkankę mięśniową i inne, które zwierają spore ilości wody, impulsy elektryczne przechodzą bez problemów. Natomiast tkanka tłuszczowa wykazuje opór, ponieważ zawiera wodę w niewielkich ilościach. Analiza wyników impedancji bioelektrycznej wykonywana jest poprzez użycie wielu szczegółowych równań.

Przed wizytą, na której wykonywana będzie analiza składu ciała nie należy:

  • spożywać alkoholu przez 48 godz;
  • wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego przez 12 godz;
  • spożywać jakichkolwiek napojów czy pokarmów przez 4 godz;
  • zażywać leków moczopędnych przez 7 dni (jeżeli jest to możliwe!);
  • smarować kremem stóp i dłoni przez 12 godz.

Warto wykonywać kolejne pomiary w podobnych godzinach

Wróć na górę