Na czym polega analiza składu ciała?

Waga, którą posiadamy w domach, wskazuje nam tylko całkowitą masę ciała, która tak naprawdę mówi nam niewiele o naszym organizmie. Dlaczego? Możemy mieć dwie osoby, o tych samych parametrach: płeć, wiek, wzrost i taka sama masa ciała – jednak dla jednej osoby, ta masa ciała może być prawidłowa, a dla drugiej nie. Jest to związane z tym, jaką część masy ciała stanowią mięśnie, a jaką tłuszcz. Dodatkowo ważną informacją jest poziom tłuszczu wisceralnego, gdyż to on informuje nas o tym, jak nasz organizm reaguje na stosowaną przez nas dietę. Czy wiesz ile w Twoim organizmie stanowią poszczególne składowe? Jeśli nie, koniecznie zapraszamy na analizę składu ciała Metodą Bioimpednacji.

Bioimpedancja elektryczna (BIA – Bioelectrical Impedance Analysis) to metoda analizy składu ciała, w której używa się prądu. W badaniu tym wykorzystuje się fakt, że poszczególne tkanki organizmu zawierają mniej lub więcej wody i w związku z tym w różnym stopniu przewodzą elektryczność.

Przebieg
badania

Aby dokonać pomiaru, pacjent staje na wadze (bosymi stopami!) i za pomocą 8 czujników zbierających pomiary z dłoni i stóp jednocześnie, mierzy się impedancję, czyli oporność tkanek organizmu na prąd (nie zaburza to fizjologii organizmu oraz nie jest to odczuwalne przez pacjenta). Przez tkanki, które zawierają spore ilości wody, impulsy elektryczne przechodzą bez problemów. Natomiast tkanka tłuszczowa wykazuje opór, ponieważ zawiera wodę w niewielkich ilościach. Analiza wyników impedancji bioelektrycznej wykonywana jest poprzez użycie wielu szczegółowych równań wprowadzonych do urządzenia.

Analiza składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej jest nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna*.

*Przeciwwskazania do wykonania analizy metodą bioimpedancji:
– rozrusznik serca
– epilepsja
– ciąża
– metalowe elementy, umieszczone w ciele

PRZED WIZYTĄ, NA KTÓREJ WYKONYWANA BĘDZIE ANALIZA SKŁADU CIAŁA NIE NALEŻY:

 

  • spożywać alkoholu przez 48 godz;
  • spożywać posiłku przez 3h
  • wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego przez 12 godz;
  • spożywać jakichkolwiek napojów czy pokarmów przez 4 godz;
  • zażywać leków moczopędnych przez 7 dni (jeżeli jest to możliwe!);
  • smarować kremem stóp i dłoni przez 12 godz.

Warto wykonywać kolejne pomiary w podobnych godzinach

Wróć na górę